24Nis

Dudak Yeniden Konumlandırma
Dudak konumlandırma, diş etlerinin aşırı görünümünden rahatsız olan her birey, doğal diş estetiği uygulamaları arasında yer alan dudak konumlandırma işleminden faydalanabilir. Ancak öncelikle diş etlerinin detaylı bir muayeneden geçmesi gerekir. Çünkü bu uygulamanın yapılabilmesi için diş etlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Diş eti ile ilgili herhangi bir problem tespit edilirse öncelikle bu sağlık problemlerini ortadan kaldıracak tedavi uygulanmalıdır. Tedavinin tamamlanması ve diş etlerinin sağlıklı forma kavuşturulmasından sonra dudak konumlandırma işlemi yapılabilmektedir.
Üst dudaklar yüz güzelliği ve gülüş estetiğinin önemli bir parçasıdır. Özellikle üst dudağı uzun olanlar ve kanat kısımları içe doğru kıvrık olan kişiler bu görünümü dolgu maddeleri ile düzeltmektedir. Yaşın ilerlemesi de dudaklarda sarkmalara neden olur. Üst dudağa yapılan dolgunun altı ayda bir değiştirilmesi gerekmesi ve alerjik reaksiyona neden olabilmesi bu uygulamadan çıkarılmasına neden olmaktadır.
Dudak yeniden konumlandırma ise bu sorunları ortadan kaldırır ve dudaklara güzel bir görünüm kazandırır. Burun ile üst dudak arasında açılan küçük bir kesi ile yapılan operasyon anestezi altında yapılır ve yaklaşık bir saat sürer.
Dudak Yeniden Konumlandırma Nedir?
Dudak yeniden konumlandırma işlemi, damağın dişleri örten kısmının aradaki mesafeyi kapatması ve gülümseme sırasında diş etlerinin çok fazla öne çıkmasına denir. Dudak konumlandırma herkes için uygun bir işlemdir. Bu işlem sırasında gerçekleştirilen operasyon pembe estetik yani diş eti estetiği uygulaması ile gerçekleştirilir.
Bu ameliyatı olmak isteyenler öncelikle diş eti incelenir ve sağlıklı ise operasyon gerçekleştirilir. Diş etinde iltihaplanma, uçuk, yara gibi deformasyonlar varsa önce bir tedavi aşaması gerçekleştirilir ve ardından operasyona geçilir. Bu estetiği yaptıranlarda herhangi bir şikayet olmaz, aksine ağrısız ve konforlu bir operasyonla dekonjestan kurtulabilirsiniz. Diş eti kaldırma operasyonu her klinikte mevcuttur.
Dudak değiştirme işlemi sırasında uygulanan lokal anestezi sayesinde hasta herhangi bir ağrı ya da ağrı hissetmez. Anestezi ile tam uyuşma sağlandıktan sonra diş etinin dudak altında kalan kısmından tasarıma uygun bir kesi yapılır. Kesme işleminden sonra diş eti dudak mukozasına dikilir.
Dudak Yeniden Konumlandırma Nasıl Yapılır?
Lip repositioning yani dudak konumlandırma lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu sayede hasta açısından son derece konforlu bir süreç eşliğinde uygulama tamamlanabilmektedir. Uygun zamanda yapılan girişimlerin hiçbirinde hastanın ağrı, hız, ağrı hissetmesi mümkün değildir. Dudak konumlandırma uygulamasının ne kadar sürede tamamlandığı hastadan hastaya farklılık gösterdiği için net bir süreden söz edemeyiz. Ancak genel olarak iş hayatınıza ya da sosyal hayatınıza uzun süre ara vermenizi gerektirecek bir sürecin olmadığını söyleyebiliriz.

Muayene sırasında öncelikle diş etlerini yeniden düzleştirmek için diş eti dokusunun ne kadar kaldırılacağı planlanır. Daha sonra gülümseme sırasında diş etlerinin ortaya çıkan fazla kısmı ağrısız yöntemlerle alınır ve bu sayede estetik olarak çok daha güçlü bir gülüş elde edilebilir. Bu işlemden sonra dişlerin daha uzun bir görünüme kavuşması da mümkün hale gelir. Bu nedenle gülümseme sırasında, dudağın yeniden konumlandırılmasının bittiği yerde hafif bir diş eti görünümü ile birlikte dişlerin görünümü başlar.
Alanında uzman bir diş hekimi tarafından yapılan dudak yerleştirme operasyonu mükemmel bir görüntü sunan kalıcı bir işlemdir. Doğru planlanmayan operasyonlar nedeniyle dudak çarpıklığı, diş etlerinin fazla görünmeye devam etmesi, operasyon bölgesinde enfeksiyon oluşması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle en iyi sonuç için her zaman alanında deneyimli bir diş hekimi seçmelisiniz.
Dudak Yeniden Konumlandırmanın Avantajları
Dudak yeniden konumlandırma, üst dudak ile burun arasındaki mesafeyi açarak ağzın hacmini ve hacmini artırmayı amaçlayan estetik bir cerrahi işlemdir.
Dudak kaldırma tedavisinden sonraki ilk 1-2 gün dudaklarda hafif bir şişlik oluşması muhtemeldir. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar hafif ağrı kesicilerle giderilebilir. Hastane ortamında uzman ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığı sürece yan etki oranı düşüktür. İyileşme süreci ortalama 1 hafta sürer. Tedavinin etkileri hemen görülebilse de ortalama 1 yıl boyunca dudaklar mükemmel şeklini alır.
Gülme sırasında diş etlerinin fazla görünmesi şikayeti olan hastaların diş etlerine müdahale edilerek bu sorunun ortadan kaldırılması dudak yeniden konumlandırma uygulaması olarak adlandırılır. Bu işlem günümüzde pek çok kişinin faydalandığı pembe estetik uygulamalarından biri yani diş eti estetiğidir.
Dudak Yeniden Konumlandırma İyileşme Aşamaları
Üst dudak ile burnun orta kolonu arasındaki mesafe bazı kişilerde rahatsızlık verebilir. Dudak kaldırma ameliyatı ile burnun orta çizgisinin altındaki kısım kısaltılabilir. Dudak kaldırma ameliyatı bir estetik cerrahi ameliyatıdır. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi gelişen tekniklerle iyileşme süreleri kısalmıştır. Dudak ve burnun normal değerleri 12-15 mm aralığında değişkenlik göstermektedir.
Ancak bu mesafeden fazla olan kişiler normal bir açıklığa gelmek için ameliyatı tercih edebilirler. Dudak kaldırma ameliyatı ile bu mesafeyi kısaltmak mümkündür. Estetik alanında her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkıyor. Kesi yöntemleri ve cerrahi yöntemler değişerek yeni bir düzen içinde şekillenmektedir. Dudak yeniden konumlandırma güncel yöntemlerle kolayca yapılabilmektedir.
Dudak kaldırma ameliyatından sonra iyileşme sürecinin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bir miktar gerginlik, ağrı veya sızı hissedilebilir. Bu durumun kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğini, iyileşme sürecinin kısaldığını belirtmekte fayda var. Dudak estetiği sonrası iyileşme süreci kolaydır ve kısa sürede yepyeni bir görünüme kavuşmak mümkündür. Anatomik oluk ve çukurlardan oluşan yapıları estetik operasyonlar eşliğinde düzeltmek mümkündür.

Leave a reply

Copyright © 2023 Aksu Klinik. Powered by Web Design Bosphorus Design
Scroll to top
Whatsapp
Instagram
Mail
Linkedin